Top 10 Meal Subscription Services of 2023 – Meal Subscription Boxes
|Best for Simplified Recipes: Martha Stewart and Marley Spoon
it costs: From $8.69 per meal for six meals (four meals) per week to $12.99 per meal for two meals (two meals) per week
A meal subscription service that features Martha Stewart’s best recipes, all ready in under 30 minutes and in just six steps? Register with us! Martha Stewart & Marley Spoon sets come with Stewart’s favorite spice blends, like Chorizo Chili and Italian seasoning, plus fresh, flavorful ingredients that deliver big flavor with minimal effort. Browse 100+ recipes – sort by categories that matter most to you, like kid-friendly, dairy-free, gluten-free or one-pot meals.
Meal samples:
- Grilled steak and ground kale
- Chicken marinated with garlic and lemon
- Salmon with mustard
- Blue cheese burger and onion jam
Positives:
- Six-step recipes make for some of the easiest meals around
- Recipe instructions come with helpful photos
- Budget friendly price for large families
Deceive:



Best Organic Collection: Green Chef
it costs: From $11.99 per meal for four (four meals) per week to $13.49 per meal for three (two meals) per week
As a company certified organic by the United States Department of Agriculture (USDA), Green Chef features ingredients from farms and suppliers (many of them small and/or family-owned) that use organic and sustainable practices. In addition to organic food, you can choose from six different menu preferences: Vegan, Keto and Paleo, Mediterranean, Fast and Convenient, Vegan and Gluten-Free. Keto-curious cooks can add the Keto Kickoff Pack to try out the meal plan.
Meal samples:
- Balsamic mushroom and chicken tomato
- Italian beef stuffed peppers
- Marinated shrimp in fajita style and steak tacos
- Salmon, ginger and sesame
Positives:
- Certified organic produce, sustainably sourced eggs and seafood, and responsibly sourced meat
- Plastic and Carbon Offset Company
- Recipe cards come with instructions and visual cues
- Snack, breakfast and protein add-ons are available
Deceive:
- Many recipes call for multiple pots and pans



Best for Beginner Chefs: Home Chef
it costs: From $9.99 per meal for four (four meals) per week to $11.99 per meal for two (two) meals per week
If you’re not really sure where to start in the kitchen – or even where to start when choosing the dishes in your meal subscription set – Home Chef is for you. It takes the guesswork out with a quiz that helps determine what kind of cook you are and which recipes you enjoy making. From there, he points you in the right direction, either toward his oven-ready meals, regular meal kits, heat-and-eat meals, fast food kits, family meals or a cooking range. Needless to say, there is something for everyone.
Meal samples:
- Eluts beef burger with guacamole and french fries
- Cherry Balsamic Salmon With Asiago Potatoes And Brussels Sprouts
- Chicken and cheese flautas with pico de gallo
- Chesapeake style shrimp pot pie with puff pastry
Positives:
- Easy-to-follow recipes with pictures and difficulty levels
- Digital versions of recipes with verification steps for tracking
- Customize options to upgrade or swap proteins
- Some meals are available at kroger, one of america’s most trusted grocery stores
Deceive:
- Not many options for diet
Frequently asked questions about meal subscriptions
Still have questions about whether a meal subscription is right for you? Read on for more information about these services.
How do meal subscription services work?
Most of the subscription options on this list generally work the same way, much like how coffee subscription boxes and clothing subscription boxes work. First, you sign up for a subscription, indicating the portion size and number of servings you want to receive per week. If only you and your partner are in the house, you will share two meals. Larger families may want more servings – for example, four in each box.
Each week, you have the option to select the recipes you want from those available. This should usually happen on a certain date; Otherwise, the service will choose recipes for you. You can also skip a week or more if needed, but indicate this with a specific deadline to make sure the shipment doesn’t go out of style.
Will I save money by using a meal subscription service?
That depends. According to the recently published USDA Food Plan, which looked at the cost of food at home, a family of four with a moderate spending level can expect to pay about $320 per week for food, or about $15 per meal, depending on their ages. children. Dinner, our budget pick, would be about $94 for four full dinners for that family, or $23 per meal. Sunbasket, one of the pricier options, is about $184, or $46 per serving, for the same number of servings.
Of course, this is just dinner, and you’ll still need to buy breakfast, lunch, and snack food for your family. If you can budget it accordingly, assuming that the ingredients for those other meals might be cheaper than the ingredients for dinner, you might be able to save some money by using a meal subscription service. But this is big if. Chances are, you’ll want to trade off the cost for the convenience when you sign up for one of the best meal subscription boxes.
Now that you know all about meal subscriptions, get skinny on men’s subscription boxes and clothing rental services.
source: